Erasmus+
Akreditácia Erasmus+ 2021 - 2027
V oblasti odborného vzdelávania a prípravy bola konzorciu, ktorého koordinátorom je SOŠ technická, Volgogradská 1 Prešov, schválená žiadosť o akreditáciu pre koordinátora konzorcia pre mobilitu na obdobie od 01. 03. 2021 do 31. 12. 2027.
Koordinátor konzorcia: SOŠ technická, Volgogradská 1, 080 01 Prešov
Členovia konzorcia: SOŠ dopravná, Volgogradská 3, 080 01 Prešov
SOŠ služieb, Košická 2, 080 01 Prešov
Spojená škola, Ľ. Podjavorinskej 22, 080 05 Prešov
Ako konzorcium, chceme implementáciou aktivít v oblasti mobility v rámci Kľúčovej akcie 1 dosiahnuť tieto ciele, ktoré sme si stanovili:
1. Posilniť zlepšenie kompetencií žiakov alebo učiteľov v oblasti IKT na teoretickom a praktickom vyučovaní v cieľových študijných a učebných odborov tak, aby sme zväčšili oblasť uplatnenia našich absolventov na trhu práce.
2. Prepojiť potreby, vedomosti a zručnosti pedagogických zamestnancov a žiakov v oblasti praktického a odborného vzdelávania s praxou tak, aby boli žiaci flexibilní pre trh práce.
3. Zvýšiť kompetencie učiteľov cudzích jazykov s dopadom na rozvoj jazykových kompetencii žiakov v odbornom vyjadrovaní.
4. Zabezpečiť, aby žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia, žiaci so špecifickými potrebami, resp. žiaci z tzv. tretích krajín, boli začlenení do mobility a zlepšili si tak kompetencie v oblasti odborného vzdelávania.
5. Zvyšovať kompetencie manažmentu škôl výmenou skúseností v kľúčových činnostiach škôl, odovzdávaním osvedčených skúseností a príkladov.
Diseminačné aktivity
Naši minuloroční stážisti, ktorí sa zúčastnili projektu Erasmus+ si svoje vedomosti nenechali len pre seba. Podelili sa o ne so spolužiakmi a vyučujúcimi. Pripravili si pre nás poučné a zaujímavé prezentácie o priebehu ich stáží v školskom roku 2021/2022.
Erasmus+
V októbri sa Mgr. Kirňak, Ing. Sarnovská a Mgr. Greško zúčastnili týždennej odbornej stáže v španielskej Granade v rámci projektu ERASMUS+ zameraného na inkluzívne vzdelávanie.
Presvedčili sa, že zaraďovanie hendikepovaných žiakov do vyučovacieho procesu môže byť prirodzené, nenásilné a plné porozumenia.
Zároveň spoznali úžasné kultúrne dedičstvo andalúzskej oblasti poznačene prelínaním arabskej a kresťanskej kultúry.
Diseminačné aktivity
Vedenie školy, ktoré sa zúčastnilo projektu Erasmus+ v Španielsku, po návrate diskutovalo o smernici k inklúzii. Do diskusie na túto tému sa zapojili aj pedagogickí zamestnanci.
Diseminačné aktivity po job shadowingu
Majsti Bc. Marián Kakalec a Mgr. Ján Čekan, ktorí sa minulý školský rok zúčastnili odbornej stáže v Čechách, spoločne diskutovali na tému revízie záverečných skúšok a revízie učebných plánov odborného výcviku.
Diseminačné aktivity po job shadowingu
Majstri odborného výcviku vyučujú žiakov podľa revidovaného učebného plánu.