• Protispoločenská činnosť

        • Smernica

        • 31.01.2020 00:57
        • S M E R N I C A

          o pravidlách uplatňovania zákona

          NR SR č.  54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti

          a o zmene a doplnení niektorých zákonov

          v podmienkach:
        •  

           

           

           

           

           

           

           

          S M E R N I C A

          o pravidlách uplatňovania zákona

          NR SR č.  54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti

          a o zmene a doplnení niektorých zákonov

          v podmienkach:

           

           

          STREDNÁ ODBORNÁ ŠKOLA DOPRAVNÁ

          KONŠTANTÍNOVA 2, PREŠOV

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          S M E R N I C A

          o pravidlách uplatňovania zákona

          NR SR č.  54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti

          a o zmene a doplnení niektorých zákonov

                                                                     v podmienkach:

           

          Stredná odborná škola dopravná, Konštantínova 2, 080 01 Prešov

          I. Úvod

          1. Dňa 30. januára 2019 bol Národnou radou Slovenskej republiky prijatý zákon č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon č. 54/2019 Z. z.“), ktorý nadobudol účinnosť 1. marca 2019                         a v právnom poriadku SR zaviedol mechanizmus:
          1. poskytovania ochrany osobám v pracovnoprávnom vzťahu v súvislosti s oznamovaním kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti,
          2. uplatňovania práv a povinností osôb pri oznamovaní protispoločenskej činnosti
          3. zriadenia, postavenia a pôsobnosti Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti
          1. Zamestnanci majú na základe tohto zákona právo nahlásiť protispoločenskú činnosť                    v podmienkach svojho zamestnávateľa externe (Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti prostredníctvom oznámenia) alebo interne (v rámci vnútorného systému vybavovania oznámení, ktorý je zamestnávateľ, pokiaľ je orgánom verejnej moci zamestnávajúci najmenej 5 zamestnancov alebo zamestnávateľom minimálne 50 zamestnancov povinný zaviesť), pričom zamestnanci majú ako oznamovatelia zároveň právo na ochranu                   pred neoprávneným postihom v pracovnoprávnom vzťahu v súvislosti s oznamovaním kriminality alebo protispoločenskej činnosti.
          2. Smernica je záväzná pre všetky fyzické osoby v pracovnoprávnom vzťahu                                    u zamestnávateľa – Stredná odborná škola dopravná, Konštantínova 2, 080 01 Prešov, IČO 017078440.

           

          II. Účel

          1. Stredná odborná škola dopravná, Konštantínova 2, 080 01 Prešov, IČO 017078440 (ďalej len zamestnávateľ) – vydáva túto smernicu v zmysle zákona NR SR č.  54/2019 Z. z. (ďalej len „Smernica“).
          2. Stredná odborná škola dopravná, Konštantínova 2, 080 01 Prešov, IČO 017078440 vydáva túto smernicu za účelom zabezpečenia práv všetkých fyzických osôb v pracovnoprávnom vzťahu podľa zákona NR SR č.  54/2019 Z. z..
          3. Táto smernica upravuje podrobnosti o: podávaní oznámení,  preverovaní oznámení, oprávneniach zodpovednej osoby pri preverovaní oznámení, zachovaní mlčanlivosti o totožnosti osoby, ktorá podala oznámenie, evidovaní oznámení, oboznamovaní osoby, ktorá podala oznámenie,                         s výsledkom jeho preverenia, spracúvaní osobných údajov uvedených v oznámení podľa predmetného zákona.

          III. Definícia základných pojmov

          OZNAMOVATEĽ – je podľa § 2 ods. 1 písm. a) tá fyzická osoba, ktorá v dobrej viere urobí oznámenie orgánu príslušnému na prijatie takéhoto oznámenia, úradu alebo zamestnávateľovi;               za oznamovateľa sa považuje aj  blízka osoba oznamovateľa:

          • ktorá je v pracovnoprávnom vzťahu k tomu istému zamestnávateľovi ako oznamovateľ,
          • k zamestnávateľovi, ktorý je závislou osobou vo vzťahu k zamestnávateľovi oznamovateľa,
          • k zamestnávateľovi, ktorý je založený alebo zriadený zamestnávateľom oznamovateľa,

          OZNÁMENIE – je podľa § 2 ods. 1 písm. b) uvedenie skutočností, o ktorých sa FO dozvedela                        v súvislosti s výkonom svojho zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie alebo v súvislosti  s činnosťou vo verejnom záujme a ktoré sa týkajú protispoločenskej činnosti.

          KVALIFIKOVANÉ OZNÁMENIEje podľa § 2 ods. 1 písm. c) oznámenie, ktoré môže prispieť alebo prispelo k objasneniu závažnej protispoločenskej činnosti alebo k zisteniu alebo k usvedčeniu jej páchateľa.

          ZÁVAŽNÁ PROTISPOLOČENSKÁ ČINNOSŤ - je podľa § 2 ods. 1 písm. d):

          1. trestný čin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie podľa § 261 až 263 Trestného zákona, trestný čin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe podľa § 266 až 268 Trestného zákona, trestné činy verejných činiteľov podľa § 326 až 327a Trestného zákona alebo trestné činy korupcie podľa § 328 až 336b Trestného zákona,
          2. trestný čin, za ktorý Trestný zákon ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby prevyšujúcou tri roky,
          3. správny delikt, za ktorý možno uložiť pokutu s hornou hranicou určenou výpočtom, alebo
          4. správny delikt, za ktorý možno uložiť pokutu s hornou hranicou vo výške najmenej 30 000 eur.

          PRACOVNO-PRÁVNY VZŤAH - je podľa § 2 ods. 1 písm. e) pracovný pomer, obdobný pracovný vzťah, štátnozamestnanecký pomer alebo služobný pomer.

          ZAMESTNÁVATEĽ – je podľa § 2 ods. 1 písm. f) osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, na účel tejto smernice sa pod pojmom zamestnávateľ rozumie: Stredná odborná škola dopravná, Konštantínova 2, 080 01 Prešov, IČO 017078440, Mgr. Tomáš Kirňak – riaditeľ školy.

          ORGÁN VEREJNEJ MOCI - je podľa § 2 ods. 1 písm. g):

          1. štátny orgán, obec, vyšší územný celok,
          2. právnická osoba zriadená zákonom a právnická osoba zriadená štátnym orgánom, obcou alebo vyšším územným celkom podľa osobitného zákona,
          3. právnická osoba založená osobou v 1. bode alebo 2. bode,
          4. právnická osoba, ktorej zákon zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach                  v oblasti verejnej správy.

          KONANIE V DOBREJ VIERE  - je podľa § 2 ods. 1 písm. h) konanie fyzickej osoby, ktorá vzhľadom na okolnosti, ktoré sú jej známe, a vedomosti, ktoré v čase oznámenia má, sa odôvodnene domnieva, že uvádzané skutočnosti sú pravdivé; v pochybnostiach sa konanie považuje za konanie v dobrej viere, dovtedy, kým sa nepreukáže opak.

           

          IV. Osoba zodpovedná za preverenie oznámenia – ZODPOVEDNÁ OSOBA

          1. Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva najmenej 50 zamestnancov, a zamestnávateľ, ktorý je orgánom verejnej moci, ktorý zamestnáva najmenej 5 zamestnancov, je povinný určiť organizačnú zložku alebo osobu (ďalej len „zodpovedná osoba“), ktorá plní úlohy zamestnávateľa.
          2. Na základe zmluvy so zamestnávateľom môže byť zodpovednou osobou aj osoba, ktorá nie je zamestnancom. Zodpovedná osoba musí mať odborné predpoklady na plnenie úloh podľa tohto zákona. V obci a vo vyššom územnom celku je zodpovednou osobou hlavný kontrolór.
          3. Zamestnávateľ je povinný umožniť zodpovednej osobe nezávislé plnenie jej úloh, pričom zodpovedná osoba je viazaná len pokynmi štatutárneho orgánu zamestnávateľa alebo štatutárneho orgánu materskej spoločnosti, ak nie je zodpovednou osobou priamo štatutárny orgán alebo člen štatutárneho orgánu. Zodpovedná osoba môže plniť aj iné úlohy avšak zamestnávateľ je povinný zabezpečiť, aby žiadna z týchto iných úloh alebo povinností neviedla ku konfliktu záujmov.
          4. Zamestnávateľ nesmie zodpovednú osobu postihovať za výkon jej úloh (ak je zodpovednou osobou organizačná zložka, nesmie postihovať zamestnancov, ktorí sú do nej zaradení).
          5. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zodpovednej osobe pri plnení jej úloh potrebnú súčinnosť; najmä je povinný jej poskytnúť dostatočné prostriedky potrebné na plnenie týchto úloh                       a prístup k osobným údajom a dokumentom.
          6. Zamestnávateľ je tiež povinný priebežne zabezpečovať udržiavanie odborných predpokladov zodpovednej osoby.
          7. Zodpovednou osobou pre účely tohto zákona je v podmienkach Stredná odborná škola dopravná, Konštantínova 2, 080 01 Prešov: Zuzana Rákociová, referentka personálneho oddelenia.  Označenie zodpovednej osoby a spôsoby podávania oznámení musia byť zverejnené                     a pre všetkých zamestnancov prístupné obvyklým a bežne dostupným spôsobom tak, že najmenej jeden spôsob podávania oznámení musí byť prístupný nepretržite.
          8. Zodpovedná osoba plní najmä nasledujúce úlohy zamestnávateľa:
            1. prijíma a preveruje každé oznámenie do 90 dní od jeho prijatia (túto lehotu možno predĺžiť o ďalších 30 dní s tým, že predĺženie oznámi oznamovateľovi s uvedením dôvodov predĺženia). Za preverenie oznámenia sa považuje aj postúpenie veci na vybavenie podľa Trestného poriadku alebo osobitných predpisov.
            2. definuje a zverejňuje spôsoby podávania oznámení, tak aby boli pre všetkých zamestnancov prístupné obvyklým a bežne dostupným spôsobom, pričom v súčinnosti so zamestnávateľom zabezpečí, aby aspoň jeden z týchto spôsobov podávania oznámení bol prístupný 24 hodín denne,
            3. pri preverovaní neanonymných oznámení zachováva mlčanlivosť o totožnosti osoby, ktorá podala oznámenie,
            4. do 10 dní od preverenia oznámenia a opatrenia, ak sa prijali na základe preverenia oznámenia, je povinná zabezpečiť oznámenie výsledku preverenia oznámenia oznamovateľovi,
            5. vedie po dobu 3 rokov odo dňa doručenia oznámenia evidenciu oznámení v rozsahu:
              • dátum doručenia oznámenia,
              • meno, priezvisko a adresa pobytu osoby, ktorá podala oznámenie (ak ide                                  o anonymné oznámenie, uvedie sa iba poznámka, že ide o anonymné oznámenie),
              • predmet oznámenia,
              • výsledok preverenia oznámenia,
              • dátum skončenia preverenia oznámenia.

                                                                                          

          V. Vnútorný (interný) systém preverovania oznámení

          Pravidlá a spôsoby podávania oznámení

          1. Oznámenia je možné podávať u zodpovednej osoby (čl. IV tejto Smernice
            1. písomne:
              1. listom odovzdaným zodpovednej osobe na jej pracovisku: v kancelárií č.  
              2. listom zaslaným na adresu zamestnávateľa: SOŠ dopravná, Konštantínova 2, Prešov
              3. e-mailom zaslaným na e-mailovú adresu: sosdpo@azet.sk (spôsob dostupný 24   

          hodín denne/7 dní v týždni)

            1. ústne:
              1. s vyhotovením písomného záznamu (záznam obsahuje: meno, priezvisko, adresu pobytu oznamovateľa, deň a hodinu vyhotovenia záznamu, predmet oznámenia, osobu voči ktorej oznámenie smeruje, podpis oznamovateľa a zodpovednej osoby) nahlásením u zodpovednej osoby na jej pracovisku: kancelária č. 10 (personálne oddelenie).
          1. Neanonymné oznámenie musí obsahovať:
            • meno a priezvisko oznamovateľa,
            • adresa pobytu osoby, ktorá podala oznámenie,
            • predmet oznámenia - popis kriminality alebo protispoločenskej činnosti, ktorej sa oznámenie týka, prípadne i dôkazy preukazujúce tieto skutočnosti.
            • označenie osoby, voči ktorej oznámenie smeruje.
          2. Anonymné oznámenie nemusí obsahovať: meno, priezvisko a adresu pobytu oznamovateľa.
          3. Oznámenie môže smerovať voči viacerým osobám.
          4. Spôsoby podávania oznámení sú pre všetkých zamestnancov prístupné obvyklým a bežne dostupným spôsobom a zoznam týchto spôsobov je zverejnený na pre všetkých zamestnancov dostupnom mieste formou oznámenia na personálnom oddelení.

           

          VI. Preverovanie oznámení

          1. V podmienkach zamestnávateľa oznámenie preveruje zodpovedná osoba, ktorá ich v prípade potreby postúpi oprávneným subjektom (štátny orgán, orgán verejnej moci a verejnej správy, kontrolné orgány, orgány činné v trestnom konaní alebo konaní o priestupkoch a pod.)
          2. Zamestnávateľ (zodpovedná osoba) je povinný prijať a preveriť každé oznámenie do 90 dní                od jeho prijatia (túto lehotu možno predĺžiť o ďalších 30 dní s tým, že predĺženie oznámi oznamovateľovi s uvedením dôvodov predĺženia). Za preverenie oznámenia sa považuje aj postúpenie veci na vybavenie podľa Trestného poriadku alebo osobitných predpisov. 
          3. Zamestnávateľ (zodpovedná osoba) je do 10 dní od preverenia oznámenia a opatrenia, ak sa prijali na základe preverenia oznámenia, povinný zabezpečiť oznámenie výsledku preverenia oznámenia oznamovateľovi.
          4. Pri preverovaní oznámení môže zodpovedná osoba požiadať o súčinnosť v tejto veci osobu, voči ktorej oznámenie smeruje, zamestnávateľa alebo oznamovateľa (pokiaľ sa jedná o neanonymné oznámenie).
          5. Zodpovedná osoba vykonáva úkony nevyhnutné na prešetrenie oznámení, je však povinná zabezpečiť nestrannosť a objektivitu všetkých zúčastnených strán pri tomto prešetrovaní. Osobu, u ktorej je možné predpokladať zaujatosť vo vzťahu k oznamovateľovi, osobe voči ktorej oznámenie smeruje, alebo zamestnávateľovi, zodpovedná osoba vylúči z procesu vyšetrovania.
          6. Zamestnávateľ (zodpovedná osoba) je povinný pri preverovaní neanonymných oznámení  zachovávať mlčanlivosť o totožnosti osoby, ktorá podala oznámenie.
          7. O preverení oznámenia spisuje zodpovedná osoba oproti svojmu podpisu záznam o preverení oznámenia, ktorý obsahuje údaje z podaného oznámenia, údaje o zistených skutočnostiach a opatrenia prijaté pre vyriešenie predmetu oznámenia (napr. sankcie a pod.).

           

          VII. Evidencia oznámení

          1. Zamestnávateľ (zodpovedná osoba) je podľa § 11 ods. 1 predmetného zákona povinný po dobu 3 rokov odo dňa doručenia oznámenia evidenciu oznámení v rozsahu:
              1. dátum doručenia oznámenia,
              2. meno, priezvisko a adresa pobytu osoby, ktorá podala oznámenie (ak ide                                  o anonymné oznámenie, uvedie sa iba poznámka, že ide o anonymné oznámenie),
              3. predmet oznámenia,
              4. výsledok preverenia oznámenia,
              5. dátum skončenia preverenia oznámenia.
          2. V podmienkach zamestnávateľa vedie evidenciu oznámení zodpovedná osoba.

           

          VIII. Ochrana osobných údajov

          1. Pri oznamovaní dochádza aj k spracúvaniu osobných údajov fyzických osôb a teda aj k aplikácii Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 o ochrane fyzických osôb                       pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov a zákona NR SR                        č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov (ďalej len „Nariadenie a zákon“).
          2. V súvislosti s oznamovaním protispoločenskej činnosti sa zamestnávateľ v zmysle Nariadenia                    a zákona považuje za prevádzkovateľa, ktorý na základe účelu vymedzeného zákonom NR SR č. 54/2019 Z. z. spracúva osobné údaje dotknutých osôb (oznamovateľov a ďalších osôb, ktorých sa oznámenie týka).
          3. Zamestnávateľ (prevádzkovateľ) musí prijať potrebné personálne, organizačné a technické zabezpečenia smerujúce k zabezpečeniu ochrany osobných údajov dotknutých osôb pri ich spracúvaní.
          4. Na zabezpečenie bezpečnosti spracúvania osobných údajov pre účel prešetrovania oznámení podľa zákona NR SR č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa vzťahujú práva a povinnosti prevádzkovateľa podľa Nariadenia a zákona.
          5. Na osoby, ktorých osobné údaje sa spracúvajú pre účel prešetrovania oznámení podľa zákona NR SR č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa vzťahujú práva dotknutej osoby podľa Nariadenia a zákona. Poskytnutie všetkých informácií dotknutej osobe podľa čl. 13 Nariadenia tvorí prílohu č. 1 tejto Smernice.
          6. Osoby, ktoré v podmienkach prevádzkovateľa spracúvajú osobné údaje oznamovateľov a ďalších osôb, ktorých sa oznámenie týka, sú považované za oprávnené osoby a musia byť náležité poverené a poučené ako osoby oprávnené na spracúvanie osobných údajov v súlade s Nariadením a zákonom.  
          7. Zákon č. 54/2019 Z. z.  je osobitným zákonom, ktorý je právnym základom na spracúvanie osobných údajov fyzických osôb (osobné údaje v rozsahu ustanovenom týmto osobitným predpisom sa spracúvajú bez súhlasu dotknutých osôb)
          8. Zodpovednou osobou podľa zákona č. 54/2019 Z. z. sa nerozumie zodpovedná osoba podľa Nariadenia a zákona.
          9. Zamestnávateľ (zodpovedná osoba) je povinný pri preverovaní oznámení zachovávať mlčanlivosť o totožnosti oznamovateľa.
          10. Oznamovanie protispoločenskej činnosti sa nepovažuje za porušenie zmluvnej povinnosti zachovávať mlčanlivosť ani za porušenie povinnosti zachovávať mlčanlivosť podľa osobitných predpisov, ak ide o povinnosť vyplývajúcu z výkonu zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie a nejde o povinnosť mlčanlivosti v súvislosti s ochranou utajovaných skutočností, poštového tajomstva, obchodného tajomstva, bankového tajomstva, telekomunikačného tajomstva alebo daňového tajomstva, ochranou dôverných štatistických údajov, nejde                            o povinnosť mlčanlivosti v súvislosti s poskytovaním a sprístupňovaním údajov zo zdravotnej dokumentácie, o povinnosť mlčanlivosti príslušníkov spravodajských služieb alebo o povinnosť mlčanlivosti pri poskytovaní právnych služieb.
          11. Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti je oprávnený v zmysle § 22 zákona NR SR č. 54/2019 Z. z. spracúvať osobné údaje v rozsahu potrebnom na plnenie jeho úloh.

           

          IX. Ochrana oznamovateľa a pozastavenie účinnosti pracovnoprávneho úkonu

          1. Podanie oznámenia sa nesmie stať dôvodom na vyvodzovanie dôsledkov, ktoré by oznamovateľovi spôsobili akúkoľvek ujmu.
          2. Ak sa oznamovateľ domnieva, že v súvislosti s oznámením bol voči nemu urobený pracovnoprávny úkon, s ktorým nesúhlasí, môže požiadať Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti (ďalej len „úrad“) do 15 dní odo dňa, keď sa dozvedel                                 o pracovnoprávnom úkone, o pozastavenie účinnosti tohto pracovnoprávneho úkonu.
          3. Úrad bezodkladne pozastaví účinnosť pracovnoprávneho úkonu podľa článku IX bodu 2, ak bola dodržaná lehota podľa článku IX bodu 2 a ak zamestnávateľ v primeranej lehote určenej úradom nepreukáže, že pracovnoprávny úkon nemá príčinnú súvislosť s oznámením. Úrad vydá potvrdenie o pozastavení účinnosti pracovnoprávneho úkonu a doručí ho zamestnávateľovi a oznamovateľovi. V potvrdení sa uvedie meno, priezvisko, dátum narodenia a pobyt oznamovateľa, označenie zamestnávateľa a pracovnoprávny úkon, ktorého účinnosť je pozastavená. Ak úrad nevyhovie žiadosti, písomne oznámi oznamovateľovi dôvody, pre ktoré nepozastavil účinnosť pracovnoprávneho úkonu.
          4. Pozastavenie účinnosti pracovnoprávneho úkonu sa začína dňom doručenia potvrdenia oznamovateľovi. Rozhodnutiu, ktoré je pracovnoprávnym úkonom, sa pozastavením účinnosti odkladá vykonateľnosť.
          5. Úrad oznamovateľa pri doručení potvrdenia písomne poučí o možnosti podať na súd návrh                                     na nariadenie neodkladného opatrenia a s tým spojených následkoch.
          6. Pozastavenie účinnosti pracovnoprávneho úkonu sa skončí uplynutím 30 dní od doručenia potvrdenia oznamovateľovi. Doručením návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia na súd počas tejto lehoty sa trvanie pozastavenia účinnosti pracovnoprávneho úkonu predlžuje                           až do nadobudnutia vykonateľnosti rozhodnutia súdu o tomto návrhu.
          7. Úrad bezodkladne pozastaví aj účinnosť pracovnoprávneho úkonu urobeného voči fyzickej osobe, ktorá zverejnila skutočnosti o protispoločenskej činnosti, o ktorých sa dozvedela                      v súvislosti s výkonom svojho zamestnania, povolania, postavenia, funkcie alebo činnosťou                  vo verejnom záujme, ak sa táto fyzická osoba mohla oprávnene domnievať, že urobenie oznámenia by neviedlo k riadnemu prešetreniu oznámenia alebo by urobenie oznámenia mohlo viesť k jej postihu.
          8. Ustanovenia uvedené v článku IX. bodov 2 až 6 sa primerane vzťahujú aj na blízku osobu oznamovateľa, na zodpovednú osobu a na zamestnancov, ktorí sa podieľajú na plnení úloh zodpovednej osoby.

           

          X. Vonkajší (externý) systém podávania oznámení

           

          A. Poskytnutie ochrany v rámci trestného konania

          1. Žiadosť o poskytnutie ochrany pri oznámení závažnej protispoločenskej činnosti, ktorá je trestným činom, môže podať oznamovateľ zároveň s oznámením alebo počas trestného konania; žiadosť sa podáva prokurátorovi písomne alebo ústne do zápisnice. Ak sa žiadosť                     o poskytnutie ochrany oznamovateľovi podá inému orgánu verejnej moci, ten ju bezodkladne postúpi prokurátorovi.
          2. Žiadosť o poskytnutie ochrany podľa článku X., písmena A, bodu 1 obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia a pobyt oznamovateľa, ktorý podáva žiadosť, miesto výkonu jeho práce                    a označenie jeho zamestnávateľa; žiadosť obsahuje aj údaje o blízkej osobe, ak je                           v pracovnoprávnom vzťahu k tomu istému zamestnávateľovi ako oznamovateľ alebo je                           v pracovnoprávnom vzťahu k zamestnávateľovi, ktorý je závislou osobou vo vzťahu                            k zamestnávateľovi oznamovateľa a oznamovateľ žiada o ochranu aj pre túto blízku osobu.
          3. Ak prokurátor zistí, že oznamovateľ, ktorý podal žiadosť o poskytnutie ochrany podľa § 3 ods. 1 (článok X., písm. A, bod 1), urobil kvalifikované oznámenie, bezodkladne mu poskytne ochranu podľa § 7 zákona NR SR č. 54/2019 Z. z. a túto skutočnosť písomne oznámi oznamovateľovi, zamestnávateľovi a úradu. Oznamovateľovi sa spolu s týmto oznámením doručí aj poučenie                o právach a povinnostiach, ktoré mu vyplývajú z postavenia chráneného oznamovateľa. Doručením oznámenia o poskytnutí ochrany zamestnávateľovi sa oznamovateľ stáva chráneným oznamovateľom.
          4. Dôvody zániku ochrany oznamovateľa pri oznamovaní závažnej protispoločenskej činnosti               (§ 7 zákona NR SR č. 54/2019 Z. z.) sú taxatívne uvedené v § 8 ods. 1 zákona NR SR                    č. 54/2019 Z. z..

           

          B. Poskytnutie ochrany v rámci konania o správnom delikte

                1. Žiadosť o poskytnutie ochrany pri oznámení závažnej protispoločenskej činnosti, ktorá je správnym deliktom, môže podať oznamovateľ zároveň s oznámením alebo počas konania                   o správnom delikte. Žiadosť o poskytnutie ochrany sa podáva písomne alebo ústne do zápisnice orgánu, ktorý je príslušný na konanie o správnom delikte.
                2. Žiadosť o poskytnutie ochrany podľa článku X., písmena B, bodu 1 obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia a pobyt oznamovateľa, ktorý podáva žiadosť, miesto výkonu jeho práce                         a označenie jeho zamestnávateľa. Žiadosť obsahuje aj údaje o blízkej osobe, ak je                                 v pracovnoprávnom vzťahu k tomu istému zamestnávateľovi ako oznamovateľ alebo je                            v pracovnoprávnom vzťahu k zamestnávateľovi, ktorý je závislou osobou vo vzťahu                              k zamestnávateľovi oznamovateľa a oznamovateľ žiada o ochranu aj pre túto blízku osobu.
                3. Ak správny orgán zistí, že oznamovateľ, ktorý podal žiadosť o poskytnutie ochrany podľa                   § 5 ods. 1 (článku X., písmena B, bodu 1), urobil kvalifikované oznámenie, bezodkladne oznamovateľovi poskytne ochranu podľa  § 7 zákona NR SR č. 54/2019 Z.z. a túto skutočnosť písomne oznámi oznamovateľovi, zamestnávateľovi a úradu. Oznamovateľovi sa spolu                           s oznámením doručí aj poučenie o právach a povinnostiach, ktoré oznamovateľovi vyplývajú                     z postavenia chráneného oznamovateľa. Doručením tohto oznámenia zamestnávateľovi sa oznamovateľ stáva chráneným oznamovateľom.
                4. Dôvody zániku ochrany oznamovateľa pri oznamovaní závažnej protispoločenskej činnosti               (§ 7 zákona NR SR č. 54/2019 Z. z.) sú taxatívne uvedené v § 8 ods. 1 zákona NR SR                    č. 54/2019 Z. z..

           

          C. Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti

                1. Úrad je nezávislý orgán štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou, ktorý chráni práva                        a oprávnené záujmy oznamovateľov pri oznamovaní protispoločenskej činnosti.
                2. Okrem iného rozhoduje v zmysle § 13 ods. 6, 7, 8 zákona NR SR č. 54/2019 Z. z. aj vo veciach ochrany oznamovateľa pri oznamovaní závažnej protispoločenskej činnosti ako aj o pozastavení účinnosti pracovnoprávneho úkonu oznamovateľa.
                3. Úrad môže poskytnúť oznamovateľovi, ktorý urobil kvalifikované oznámenie na základe jeho žiadosti o poskytnutie odmeny, odmenu až do výšky 50-násobku minimálnej mzdy, ak v trestnom konaní bola podaná obžaloba, návrh na schválenie dohody o uznaní viny a prijatí trestu, ak bol schválený zmier a zastavené trestné stíhanie alebo trestné stíhanie bolo podmienečne zastavené alebo v správnom konaní nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie o spáchaní správneho deliktu. Podmienky uplatnenia odmeny sú bližšie uvedené v § 9 zákona NR SR č. 54/2019 Z. z..

           

          XI. Správne delikty

          1. V zmysle § 18 ods. 1 zákona NR SR č. 54/2019 Z. z.  priestupku sa dopustí ten, kto urobí voči oznamovateľovi pracovnoprávny úkon bez súhlasu úradu, ak sa súhlas vyžaduje, alebo postihne oznamovateľa v súvislosti s podaním oznámenia, alebo poruší povinnosť zachovávať mlčanlivosť o totožnosti oznamovateľa. Za uvedené priestupky môže úrad uložiť pokutu                     do 2.000,00 €.
          2. Zamestnávateľovi, ktorý si nesplní niektorú z povinností podľa § 10 alebo 11 zákona NR SR                     č. 54/2019 Z. z. (článok V., VI., VII. tejto smernice) úrad môže uložiť pokutu do 20.000,00 €. Úrad pri ukladaní pokuty prihliada na závažnosť, spôsob, trvanie a následky protiprávneho konania a prihliadne aj na opakované porušenie povinnosti a na to, že sa týmto konaním porušili viaceré povinnosti. Pokutu možno uložiť do jedného roka odo dňa, keď sa úrad dozvedel o porušení povinnosti, najneskôr však do troch rokov odo dňa, keď k porušeniu povinnosti došlo.

           

          XII. Záverečné ustanovenia

          1. Táto Smernica je záväzná pre všetky fyzické osoby v pracovno-právnom ako aj zmluvnom vzťahu so Strednou odbornou školou dopravnou, Konštantínova 2, Prešov, IČO: 17078440.
          2. Táto Smernica nadobúda účinnosť dňom 30. septembra 2019.

           

           V Prešove dňa  27. 09. 2019 .                                      

           

           

           

           

                                                                                         ..............................................................

                                                Mgr. Tomáš Kirňak, poverený vedením školy
          Príloha č. 1

          Smernice o pravidlách uplatňovania zákona  NR SR č.  54/2019  Z. z.                            o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti

          a o zmene a doplnení niektorých zákonov:

           

          ZÁSADY OCHRANY OSOBNÝCH ÚDAJOV

          v zmysle článku 13 a príslušných recitálov Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov (ďalej len „Nariadenie“) a zákona NR SR č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov

          a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o ochrane osobných údajov“)

           

          Účelmi spracúvania osobných údajov sú dôvody, pre ktoré sa spracúvajú osobné údaje dotknutých osôb (oznamovateľov; osôb, proti ktorým oznámenie smeruje) v našich informačných systémoch na presne určených právnych základoch. Účely sú konkrétne určené, výslovne uvedené a oprávnené, pričom pri spracúvaní osobných údajov dotknutých osôb dodržiavame zásadu zákonnosti podľa článku 6 Nariadenia:

           

          OZNÁMENIA PODĽA ZÁKONA NR SR Č. 54/2019 Z. Z. O OCHRANE OZNAMOVATEĽOV PROTISPOLOČENSKEJ ČINNOSTI A O ZMENE A DOPLNENÍ NIEKTORÝCH ZÁKONOV

          Účel spracúvania osobných údajov

           

          Prešetrovanie oznámení podľa zákona NR SR
          č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

          Názov informačného systému 

          IS Oznámenia podľa zákona NR SR č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov

          Právny základ

          Zákon NR SR č.  54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

          Kategórie príjemcov

          orgány verejnej moci podľa príslušných právnych predpisov

          Cezhraničný prenos os. údajov

          Neuskutočňuje sa

          Lehoty na vymazanie os. údajov

          3 roky odo dňa doručenia oznámenia

          Informácia o existencii automatizovaného rozhodovania vrátane profilovania

           

          Neuskutočňuje sa

          Kategórie dotknutých osôb  

          • oznamovateľ,
          • osoba, proti ktorej oznámenie smeruje.

           

          Dotknuté osoby, o ktorých sú spracúvané osobné údaje v našich informačných systémoch                       pre konkrétne vymedzené účely si môžu uplatniť písomne alebo elektronicky nasledovné práva:

          1. Právo na prístup k osobným údajom – ide o právo získať potvrdenie o tom, či sa spracúvajú Vaše osobné údaje ako aj právo získať prístup k týmto údajom, a to v rozsahu účelov a doby spracúvania, kategórie dotknutých osobných údajov, okruhu príjemcov, o postupe v každom automatickom spracúvaní, prípadne o následkoch takéhoto spracúvania. Ako prevádzkovateľ máme právo použiť všetky primerané opatrenia na overenie totožnosti dotknutej osoby, ktorá žiada o prístup k údajom, najmä v súvislosti s online službami                    a identifikátormi (článok 15, recitál 63, 64 Nariadenia).
          2. Právo na opravu nesprávnych a doplnenie neúplných osobných údajov (článok 16, recitál 65 Nariadenia).
          3. Právo na výmaz – „zabudnutie“ tých osobných údajov, ktoré už nie sú potrebné na účely, na ktoré sa získali a spracúvali; pri odvolaní súhlasu, na základe ktorého sa spracúvanie vykonáva; pri nezákonnom spracúvaní; ak sa osobné údaje získavali v súvislosti s ponukou informačnej spoločnosti (pri deťoch), a to za naplnenia podmienok uvedených v článku 17, recitál 65, 66  Nariadenia.
          4. Právo na obmedzenie spracúvania je možné uplatniť, ak ako dotknutá osoba napadnete správnosť osobných údajov a ostatných náležitostí v zmysle článku 18, recitálu 67 Nariadenia, a to formou dočasného presunutia vybraných osobných údajov do iného systému spracúvania, zamedzenia prístupu používateľov k vybraných osobným údajov alebo dočasné odstránenie spracúvania.

           

          1. Právo na prenosnosť osobných údajov je právo Vami poskytnuté osobné údaje do našich informačných systémov na základe súhlasu alebo plnenia zmluvy preniesť k ďalšiemu prevádzkovateľovi v štruktúrovanom, bežne používanom a strojovo čitateľnom formáte, pokiaľ je to technicky možné aj za naplnenia podmienok článku 20, recitálu 68 Nariadenia v prípade, ak sa spracúvanie vykonáva automatizovanými prostriedkami. Uplatňovaním tohto práva nie je dotknutý článok 17 Nariadenia. Právo na prenosnosť údajov sa nevzťahuje na spracúvanie nevyhnutné na splnenie úlohy realizovanej vo verejnom záujme alebo pri výkone verejnej moci zverenej nám ako prevádzkovateľovi.
          2. Bez toho, aby boli dotknuté akékoľvek iné správne alebo súdne prostriedky nápravy, máte ako dotknutá osoba právo podať v zmysle článku 77 Nariadenia sťažnosť Úradu                        na ochranu osobných údajov SR, ak sa domnievate, že spracúvanie osobných údajov, ktoré sa Vás týkajú, je v rozpore s Nariadením alebo zákonom o ochrane osobných údajov.

           

          Ako dotknutá osoba máte tiež právo kedykoľvek namietať z dôvodov týkajúcich sa konkrétnej situácie proti spracúvaniu Vašich osobných údajov, taktiež ak je spracúvanie nevyhnutné na účely oprávnených záujmov, ktoré sledujeme ako prevádzkovateľ alebo tretia strana (okrem spracúvania vykonávanom orgánmi verejnej moci pri plnení ich úloh), s výnimkou prípadov, keď nad takýmito záujmami prevažujú Vaše záujmy alebo základné práva a slobody ako dotknutej osoby, ktoré si vyžadujú ochranu osobných údajov (najmä ak je dotknutou osobou dieťa).

           

          Stredná odborná škola dopravná, Konštantínova 2, Prešov, IČO: 17078440 prijala ako prevádzkovateľ informačného systému všetky primerané personálne, organizačné a technické opatrenia za účelom maximálnej ochrany Vašich osobných údajov s cieľom v čo najväčšej miere znížiť riziko ich zneužitia, úniku a podobne. V zmysle našej povinnosti vyplývajúcej z článku 34 Nariadenia Vám ako dotknutým osobám oznamujeme, že ak nastane situácia, že ako prevádzkovateľ porušíme ochranu Vašich osobných údajov spôsobom, ktorým pravdepodobne povedie k vysokému riziku pre práva a slobody fyzických osôb, bez zbytočného odkladu Vám túto skutočnosť oznámime.

           

          UPOZORNENIE: z dôvodu dodržiavania zásady minimalizácie sú všetky Vami poskytnuté osobné údaje nevyhnutnou zákonnou alebo zmluvnou požiadavkou pre naplnenie účelu ich spracúvania. Neposkytnutie povinných údajov nevyhnutných na uzatvorenie zmluvy môže mať za následok neuzavretie zmluvného vzťahu.

           

          V prípade akýchkoľvek otázok súvisiacich s ochranou Vašich osobných údajov vrátane uplatnenia Vašich práv v zmysle Nariadenia a zákona o ochrane osobných údajov Vás prosíme, aby ste nás kontaktovali alebo sa obráťte na našu zodpovednú osobu: sosdpo@azet.sk, 051/7723287.

           

        • Naspäť na zoznam článkov