• Profil školy

• Stredná odborná škola dopravná v Prešove má bohatú históriu. Jej prvý názov bol Stredné odborné učilište dopravné, zriadené bolo 1. septembra 1984. Jeho zriaďovateľom bol podnik ČSAO, n. p., Košice. Prví žiaci učebných odborov prešli z Učňovskej školy Prešov, úsek praktického vyučovania vyrástol na základoch bývalého SPV ČSAO Prešov. Výuka žiakov prebiehala na teoretickom a praktickom vyučovaní, ktoré v začiatkoch zabezpečovalo 116 zamestnancov, z toho 65 pedagogických a 51 nepedagogických zamestnancov. Škola poskytovala žiakom aj ubytovanie. Internát na Petrovianskej ulici mal kapacitu asi 200 miest, ďalší internát bol zriadený v areáli školy na Konštantínovej ulici. Škola mala vlastnú autoškolu a zváračskú školu. Od 1.1.2009 škola bola premenovaná na Strednú odbornú školu dopravnú a jej zriaďovateľom bol Prešovský samosprávny kraj.

Sídlom Strednej odbornej školy dopravnej v Prešove bola pôvodne historická dvojposchodová budova na Konštantínovej ulici č. 2, kde prebiehalo teoretické vyučovanie, v budovách na Slovenskej ulici praktické vyučovanie. Dnes už viac ako storočnú budovu na Konštantínovej ul. projektoval v rokoch 1895 – 1896 Žigmund Herceg pre ženský učiteľský ústav. Po roku 1918 bol tento ústav pretvorený na strednú koedukačnú školu, neskôr bola sídlom hudobnej školy, 8-ročnej strednej školy, 11-ročnej strednej školy i základnej deväťročnej školy. Najznámejšou osobnosťou pôsobiacou na našej škole bol klasik slovenskej hudby Mikuláš Moyzes (1874 – 1944). Pri vstupe do hlavnej budovy na Konštantínovej ulici je umiestnená pamätná mramorová tabuľa tohto velikána. V priebehu rokov škola získala pre potreby praktického vyučovania priestory na Duklianskej ulici v Prešove, po ich zrekonštruovaní a dobudovaní  sa stali súčasťou školy, svojmu účelu slúžia doteraz.

SOŠ dopravná už od svojho začiatku sa stala centrom prípravy mladých ľudí pre výkon robotníckeho povolania v učebných odboroch mechanik opravár, klampiar a lakovník pre celú severovýchodnú časť východoslovenského regiónu. Neskôr k týmto odborom pribudli učebné odbory autoelektrikár, čalúnnik a študijné odbory mechanik elektronik, mechanik elektrotechnik či komerčný pracovník v doprave. Vo večernom štúdiu to boli študijné odbory strojárstvo a dopravná prevádzka, neskôr v nadstavbovom štúdiu predaj a servis vozidiel.

Počas existencie školy jej zamestnanci spolupracovali s viacerými školami či inštitúciami podobného zamerania. Z výmenných družobných stykov môžeme spomenúť spoluprácu so školami v bývalej Nemeckej demokratickej republike, Poľsku, Holandsku, Taliansku.

Po spoločenských zmenách, tzv. Nežnej revolúcii, v novembri 1989 nastali organizačné zmeny aj v našej škole. Zriaďovateľom sa stalo Ministerstvo školstva SR, neskôr Krajský úrad Prešov a v súčasnosti je to Úrad Prešovského samosprávneho kraja.

Zloženie vedenia školy od jej vzniku:

1984 – 1989

Ing. Pavol Adamčík – zást. riad. pre PV

1999 –  jún 2019

Mgr. Jozef Labanc – riaditeľ
            Teodora Füredyová – zást. riad. pre TV (do júna 1999)
            Mgr. Mária Kiniková – zást. riad. pre TV (do marca 2009)
            Ing. Mária Marcinčínová – zást. riad. pre TV
            Ing. Magdaléna Sarnovská – zást. riad. pre TV
            Ing. Tibor Porubän – zást. riad. pre TV a PV (do júna 2019)
            Bc. Vojtech Motýľ – zást. riad. pre PV
             ( do júl 2012)